Stres i wypalenie zawodowe niosą za sobą bardzo poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia, jak i całej organizacji czy przedsiębiorstwa. Skutki tego są bardziej złożone i obejmują swoim zasięgiem całą firmę oraz jej pracowników.
Dotyczą min:
- coraz częstszych zwolnień chorobowych - pracownik narażony na stres i wypalenie zawodowe zaczyna statystycznie częściej korzystać z długotrwałych zwolnień chorobowych, przez co
- pracodawca ze względu na minimalną obsadę osób na danym stanowisku, może zacząć odczuwać problemy z utrzymaniem np. ciągłości produkcyjnej czy związanych z tym zleceń i kontraktów.
- utarty wizerunku dla firmy na rynku pracy - w której pracownicy w wyniku wypalenia zawodowego często rezygnują z pracy, co związane jest z wysokimi kosztami ponownego zatrudniania i doszkalania niejednokrotnie nowej kadry. Ponadto osoby coraz częściej zaczynają zwracać szczególną uwagę na opinię na temat przyszłego pracodawcy.
- braku zaufania do pracodawcy, w tym obniżenie motywacji i zaangażowania pracowników – przez co zostaje nadwyrężone zaufanie w stosunku do pracodawcy czy wartości panujących w firmie, przekładające się na spadek motywacji i zaangażowania pracowników dotkniętych wypaleniem, jak i pozostałego całego zespołu.
- obniżenia jakości wykonywanej pracy - pracownik zestresowany czy dotknięty wypaleniem zaczyna się coraz częściej mylić, omijać przepisy BHP i inne wewnętrzne zasady wdrożone w firmie, co w konsekwencji może narazić przedsiębiorstwo na duże straty finansowe czy prawne, w tym niespełnienie wymagań choćby swoich kontrahentów, czy zerwanie umów.
- zaburzenia pracy całego zespołu - symptomy wypalenia przekładają się nie tylko na wyniki jednego pracownika, ale również na wyniki całego zespołu. Skutkiem tego może być obniżenie zadowolenia, pojawienie się poczucia frustracji i irytacji wśród współpracowników oraz osób kierujących.
Kluczowym zatem wydaje się wczesna prewencja oraz zastanowienie się nad konsekwencją wypalenia zawodowego wśród swoich pracowników oraz czynnikami mającymi realny wpływ na powstawanie tego zjawiska w danej firmie.
Jak można zatem walczyć ze stresem i wypaleniem zawodowym?
Obniżenie zaangażowania pracownika wskutek odczuwanego stresu i przepracowania oraz każda rezygnacja z pracy niesie ze sobą różnego rodzaju konsekwencje. Niemniej jednak koszty z tym związane, zarówno finansowe jak i behawioralne dla niektórych pracodawców mogą stanowić wysokie ryzyko dalszego funkcjonowania oraz motywacji pozostałego zespołu. W związku z czym sensownym wydaje się profilaktyczne podejście i pomoc wykwalifikowanego Psychologa czy Psychoterapeuty, który pomoże:
- dostrzec i zrozumieć przyczyny oraz źródła zaistniałych trudności i konfliktów występujące w miejscu pracy oraz wśród pracowników,
- zbudować przyjazny klimat oparty przede wszystkim na współpracy i zaufaniu,
- przeciwdziałać występowaniu różnych zakłóceń w miejscu pracy, tj. delegowanie dodatkowych niejednokrotnie ponadnormatywnych obowiązków jednemu pracownikowi, przypisywanie pochwał i trudu czyjejś pracy do siebie, brak docenienia i uznania, mobbing, prześladowanie, napastowanie seksualne, upokarzanie czy poniżanie,
- dostrzec indywidualne i zespołowe kompetencje czy umiejętności swoich pracowników poprzez różnego rodzaju szkolenia i treningi, w tym kampanie rozwojowe, które pozwalają budować coraz większe zdolności wśród zatrudnionych osób,
- uzyskać lepsze zrozumienie potrzeb i celów pracodawcy i pracowników, a w rezultacie zwiększyć motywację i zadowolenie z pracy,
- kształtować pozytywny wizerunek pracodawcy - poprzez zapewnienie pomocy wykwalifikowanego Psychologa czy Psychoterapeuty.
przy zatrudnieniu odpowiedniej kadry menadżerskiej, nastawionej nie tylko na wyniki, ale również na współpracę i stałe rozwijanie kompetencji oraz umiejętności swojego zespołu – TESTY OSOBOWOŚCI DLA KADRY ZARZĄDZAJĄCEJ.
Bardzo ważnym staje się fakt, iż znaczącym czynnikiem przeciwdziałania zjawisku wypalenia jest zatrudnienie i selekcja odpowiedniej kadry menadżerskiej. To właśnie kadra zarządzająca pełni znaczącą i kluczową rolę w każdej firmie, zwłaszcza w kreowaniu i kształtowaniu odpowiednich postaw swoich pracowników, w tym ich poczucia zadowolenia, zaangażowania i dalszej motywacji do pracy. W związku z czym różnorodne działania prewencyjne mogą przynieść bardzo duże rezultaty, zapobiegające skutkom wypalenia zawodowego, w tym końcowej rezygnacji i odejścia pracownika.
Tworzenie w całej firmie, niezależnie od struktury organizacyjnej i pełnionych stanowisk przyjaznego klimatu, nastawionego na zaufanie, wzajemną współpracę i koleżeństwo, konkurencyjne wynagrodzenie oraz propagowanie kultury, w której pracownik ma możliwość uzyskania w odpowiednim czasie informacji na temat jakości swojej pracy, postępów, czy osiąganych celów, w tym możliwości do dalszego doskonalenia wydaje się być równie istotnym czynnikiem przeciwdziałającym i zwalczającym negatywne skutki wypalenia zawodowego wśród zatrudnionych pracowników.
Powyższy tekst artykułu pochodzi z pracy dyplomowej napisanej przez: Dorota Augustynowicz (2023), pdt.: „Zależność pomiędzy wypaleniem zawodowym a poziomem odczuwanego stresu wśród pracowników korporacji”. Nie wolno kopiować, powielać i udostępniać dalej bez zgody autora.
Źródło:
- Borawska, A. (2011). Diagnostyka oraz zarządzanie stresem i wypaleniem zawodowym w nowoczesnej firmie, Nowe tendencje w zarządzaniu, Wydawnictwo KUL, Lublin, 285-302.
- Chirkowska-smolak, t. (2009). Organizacyjne czynniki wypalenia zawodowego. Ruch prawniczy, ekonomiczny i socjologiczny, 4, 257-272.
- Chmiel, N. (2002). Stres a zdrowie pracowników, Psychologia pracy i organizacji, Gdańsk, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
- Dolot, A. (2018). Przyczyny odchodzenia pracowników z organizacji. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, 977(5), 129-142.
- Gembalska-Kwiecień, A., Ignac-Nowicka, J. (2015). Wypalenie zawodowe–charakterystyka zjawiska. Sposoby przeciwdziałania. Systemy Wspomagania w Inżynierii Produkcji.
- Łyżwa, A. (2008). Wypalenie zawodowe, a poziom satysfakcji i przywiązania do organizacji w korporacji przemysłu naftowego. W: W. Adamus (red.), Współczesne problemy w zarządzaniu organizacjami (92-110). Kraków, Krakowskie Wydawnictwo Edukacyjne - Oficyna Wydawnicza AFM.