Psychoterapia rodzinna to proces obejmujący swoim zasięgiem całą rodzinę, czyli rodziców, dzieci a w niektórych przypadkach również dziadków np. mieszkających w jednym domostwie.
Rodzina traktowana jest jako system, który wspólnie budują wszyscy jej członkowie. Stanowi zatem pewnego rodzaju system naczyń połączonych – tzn., że kiedy jeden z domowników ma problemy, odbijają się one negatywnie na jego najbliższych, zwłaszcza na najmłodszych członkach rodziny, a to z kolei przyczynia się to powstawania licznych nieporozumień i konfliktów.
Celem terapii rodzinnej jest pokonanie trudności poprzez wskazanie bezpośrednich źródeł konfliktu, w tym poprawę komunikacji pomiędzy poszczególnymi członkami systemu oraz wspólną pracę nad ich rozwiązaniem.
W trakcie spotkań członkowie systemu, przy wsparciu doświadczonego psychoterapeuty, uczą się to wszystko lepiej rozumieć i komunikować, widzieć nawzajem swoje potrzeby, a także wspólnie szukają rozwiązań, które pomogą całej rodzinie funkcjonować bardziej szczęśliwie, zdrowiej i pełniej.
Adres spotkań dla Terapii Rodzinnej (stacjonarnie):
ul. Adama Mickiewicza 2
99-300 Kutno
Gabinet nr 5, I piętro
Psychoterapia rodzinna jest dedykowana przede wszystkim całym rodzinom, które chcą zrozumieć i poprawić jakość relacji rodzinnych, a przede wszystkim:
Jeżeli bycie ze sobą w systemie rodzinnym staje się coraz trudniejsze a konflikty stają się coraz częstsze i niemożliwe do rozwiązania, napięcie i rozdrażnienie w rodzinie ciągle rośnie – może się okazać, że właśnie jedynym sposobem na powrót do równowagi i zrozumienie przyczyn i źródeł danej sytuacji może być właśnie TERAPIA RODZINNA.
Przebieg psychoterapii zależy głównie od specyfiki problemów, z którymi mierzy się cała rodzina. Rodzinne sesje psychoterapeutyczne przeprowadzane są w różnych konfiguracjach i zależą głównie od indywidualnych potrzeb danej rodziny. Na początku psychoterapeuta może zaproponować wspólne spotkania z wszystkimi członkami rodziny, nawet jeśli problem koncentruje się na jednej osobie (np. dziecku), a w kolejnych etapach zaprosić na kilka spotkań np. samych rodziców czy dziecko.
Bardzo ważnym aspektem jest zrozumienie, że udział w psychoterapii jest możliwy i ma sens, tylko wtedy, gdy wszyscy członkowie rodziny decydują się na nią wyłącznie dobrowolnie i chcą wspólnie znaleźć rozwiązanie dotykających ich trudności czy problemów.
W związku z powyższym kluczowa jest budowa wzajemnego zrozumienia tam, gdzie wcześniej go nie było oraz otwartość na nowe doświadczenia i zrozumienie potrzeb każdego członka rodziny. Taki efekt terapeutyczny w przebiegu pracy z rodziną wymaga od kilku tygodni do kilku miesięcy pracy, a spotkania na ogół są planowane cyklicznie co dwa tygodnie. Jedno spotkanie rodziny z psychoterapeutą trwa zwykle od 75 do 90 minut – wszystko zależy od rodzaju trudności, z którymi chcemy się uporać.