Psychoterapia rodzinna - na czym polega?

Psychoterapia rodzinna to proces obejmujący swoim zasięgiem całą rodzinę, czyli rodziców, dzieci a w niektórych przypadkach również dziadków np. mieszkających w jednym domostwie. 

 

Rodzina traktowana jest jako system, który wspólnie budują wszyscy jej członkowie. Stanowi zatem pewnego rodzaju system naczyń połączonych – tzn., że kiedy jeden z domowników ma problemy, odbijają się one negatywnie na jego najbliższych, zwłaszcza na najmłodszych członkach rodziny, a to z kolei przyczynia się to powstawania licznych nieporozumień i konfliktów. 

 

Celem terapii rodzinnej jest pokonanie trudności poprzez wskazanie bezpośrednich źródeł konfliktu, w tym poprawę komunikacji pomiędzy poszczególnymi członkami systemu oraz wspólną pracę nad ich rozwiązaniem. 

 

W trakcie spotkań członkowie systemu, przy wsparciu doświadczonego psychoterapeuty, uczą się to wszystko lepiej rozumieć i komunikować, widzieć nawzajem swoje potrzeby, a także wspólnie szukają rozwiązań, które pomogą całej rodzinie funkcjonować bardziej szczęśliwie, zdrowiej i pełniej.

 

Adres spotkań dla Terapii Rodzinnej  (stacjonarnie):

 ul. Adama Mickiewicza 2

99-300 Kutno

Gabinet nr 5, I piętro

Psychoterapia rodzinna - dla kogo?

Psychoterapia rodzinna jest dedykowana przede wszystkim całym rodzinom, które chcą zrozumieć i poprawić jakość relacji rodzinnych, a przede wszystkim:

  • zrozumieć swoje potrzeby oraz potrzeby poszczególnych członków rodziny, 
  • polepszyć komunikację między sobą, zwłaszcza w sytuacjach, gdy relacje między domownikami są zaburzone i często pomiędzy nimi dochodzi do kłótni i różnorodnych konfliktów, np. ciągłe
  • kłótnie z rodzicami, źle odbijają się na dzieciach, przez co zaczynają one sprawiać problemy wychowawcze,
  • zrozumieć i nauczyć się ze sobą być, zwłaszcza gdy członkowie rodziny nie czują ze sobą więzi, brakuje im bliskości, zrozumienia czy wsparcia najbliższych osób, 
  • kiedy rodzice podejrzewają, że coś złego dzieje się z dzieckiem, na przykład izoluje się od bliskich i kolegów, ma coraz gorsze oceny w szkole lub zachowuje się inaczej niż zwykle, np. jest bardziej skryte czy małomówne,
  • kiedy do rodziców zaczynają dochodzić sygnały ze szkoły, że dziecko nie chce się uczyć, wagaruje, popada w konflikty z rówieśnikami, źle się zachowuje,
  • kiedy całą rodzinę dotyka jakiś kryzys życiowy a jej członkom trudno zaakceptować nową sytuację (np. śmierć bliskiej osoby, poważna choroba jednego z członków rodziny, rozwód, separacja, utrata pracy, konieczność nagłej zmiany otoczenia, zmiana szkoły, zmiana płci przez dziecko).

 

Jeżeli bycie ze sobą w systemie rodzinnym staje się coraz trudniejsze a konflikty stają się coraz częstsze i niemożliwe do rozwiązania, napięcie i rozdrażnienie w rodzinie ciągle rośnie – może się okazać, że właśnie jedynym sposobem na powrót do równowagi i zrozumienie przyczyn i źródeł danej sytuacji może być właśnie TERAPIA RODZINNA.

Psychoterapia rodzin – jak przebiega?

Przebieg psychoterapii zależy głównie od specyfiki problemów, z którymi mierzy się cała rodzina. Rodzinne sesje psychoterapeutyczne przeprowadzane są w różnych konfiguracjach i zależą głównie od indywidualnych potrzeb danej rodziny. Na początku psychoterapeuta może zaproponować wspólne spotkania z wszystkimi członkami rodziny, nawet jeśli problem koncentruje się na jednej osobie (np. dziecku), a w kolejnych etapach zaprosić na kilka spotkań np. samych rodziców czy dziecko.  

 

Bardzo ważnym aspektem jest zrozumienie, że udział w psychoterapii jest możliwy i ma sens, tylko wtedy, gdy wszyscy członkowie rodziny decydują się na nią wyłącznie dobrowolnie i chcą wspólnie znaleźć rozwiązanie dotykających ich trudności czy problemów. 

 

W związku z powyższym kluczowa jest budowa wzajemnego zrozumienia tam, gdzie wcześniej go nie było oraz otwartość na nowe doświadczenia i zrozumienie potrzeb każdego członka rodziny. Taki efekt terapeutyczny w przebiegu pracy z rodziną wymaga od kilku tygodni do kilku miesięcy pracy, a spotkania na ogół są planowane cyklicznie co dwa tygodnie. Jedno spotkanie rodziny z psychoterapeutą trwa zwykle od 75 do 90 minut – wszystko zależy od rodzaju trudności, z którymi chcemy się uporać. 

Zapisz się na terapięZobacz cennik

Zadzwoń:

+48 695 149 124

E-mail:

kontakt@pracowniadobregorozwoju.pl

Pełny kontakt