Psychoterapia małżeńska i par polega na systematycznym uczestnictwie małżeństw lub par w zaplanowanych wcześniej spotkaniach na neutralnym gruncie, które prowadzi doświadczony psychoterapeuta. Umożliwia przede wszystkim omówienie trudnych i kłopotliwych, a czasem wstydliwych tematów, dzięki czemu istnieje szansa na uratowanie związku, który stoi na krawędzi rozwodu czy rozpadu. Skuteczna psychoterapia wymaga jednak chęci współpracy z każdej stron, dlatego ważne jest obustronne zaangażowanie i chęć zmiany.
Terapia małżeńska i par może się odbywać raz na tydzień lub co dwa tygodnie, w zależności od indywidualnych potrzeb. Sesja trwa zwykle 60-75 minut, a cały proces obejmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy spotkań.
Jeżeli bycie ze sobą staje się coraz trudniejsze a konflikty stają się coraz częstsze i niemożliwe do rozwiązania, napięcie i rozdrażnienie w związku ciągle rośnie – może się okazać, że właśnie jedynym sposobem na powrót do równowagi może być właśnie pomoc z zewnątrz.
Adres Gabinetu Prywatnego (stacjonarnie):
ul. Adama Mickiewicza 2
99-300 Kutno
Gabinet nr 5, I piętro
Psychoterapia małżeństw i par jest dedykowana przede wszystkim osobom, które chcą zrozumieć i poprawić jakość relacji oraz polepszyć komunikację między sobą, zarówno dla osób pozostających w związkach formalnych jak i nieformalnych oraz do par mężczyzn i kobiet, jak i par jednopłciowych, które przeżywają kryzys w związku. Każdy moment jest dobry na to, aby poszukać pomocy - bez względu na to, czy Wasze relacje uległy pogorszeniu od niedawna, czy trwają już dłuższy czas. W rezultacie można nabrać odpowiedniego dystansu czy innego spojrzenia na realną ocenę sytuacji i odnalezienie rzeczy, które wcześniej scalały związek i sprawiły, że zdecydowaliście się rozpocząć wspólne życie.
Najważniejsze przeciwwskazania do psychoterapii par i małżeństw to:
Celem skutecznej terapii nie zawsze jest pogodzenie dwóch osób czy dalsze kontynuowanie wspólnego życia.
Czasem terapia jest ostatnim krokiem, który może pomóc w sposób spokojny i zrozumiały przejść przez rozstanie czy rozwód. Podczas sesji terapeutycznej pary zajmują się wspólnymi dylematami czy sytuacjami kryzysowymi, które ich poróżniły i negatywnie wpłynęły na jakość wspólnego życia.
Dzięki pomocy psychoterapii możliwe jest min.: