Psychoterapia grupowa jest alternatywną formą dla psychoterapii indywidualnej. Polega na systematycznym uczestnictwie w zaplanowanych wcześniej spotkaniach grupowych, liczących od 6 do 12 osób, które prowadzi jeden lub dwóch psychoterapeutów.
Terapia grupowa jest jedną z form psychoterapii, która wykorzystuje spotkania w większym gronie osób oraz zachodzące interakcje między uczestnikami do odkrywania i rozwiązywania różnorodnych problemów i trudności w życiu codziennym. Uczestnicy terapii są zachęcani do dzielenia się z innymi osobami swoimi przemyśleniami i emocjami w bezpiecznym środowisku grupowym, nadzorowanym przez wykwalifikowanych terapeutów. Dzięki tej formie pracy mogą przezwyciężyć swoje problemy ze zdrowiem psychicznym i emocjonalnym, w tym zrozumieć i wyciszyć występujące objawy somatyczne i psychosomatyczne, pokonać lęki, stres, trudności dnia codziennego oraz prowadzić bardziej satysfakcjonujące i szczęśliwe życie.
Adres spotkań grupowych (stacjonarnie):
ul. Adama Mickiewicza 2
99-300 Kutno
Gabinet nr 5, I piętro
Psychoterapię grupową zaleca się w szczególności osobom mającym różnego rodzaju problemy w kontaktach interpersonalnych, niską samoocenę, brak wiary we własne możliwości, lęki, trudności w pokonywaniu stresu czy fobie społeczne. Dzięki spotkaniom w grupie i uwadze innych osób możemy uświadomić sobie, jak dotychczasowe nasze problemy ujawniają się w relacjach międzyludzkich oraz w jaki sposób nasze wewnętrzne mechanizmy obronne i pewne wzorce zachowań kierują naszym życiem.
Spotkania grupowe kierowane są zwłaszcza dla osób:
Jeśli chcesz nauczyć się lepiej funkcjonować w relacjach z innymi osobami, jeśli nie radzisz sobie ze stresem i trudnościami codziennego dnia, nie wiesz, dlaczego ciągle powtarzasz te same schematy odnośnie myślenia, przeżywania emocji czy zachowania? – w takim wypadku terapia grupowa prowadzona w nurcie psychodynamicznym może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Dzięki terapii grupowej:
Inne k𝗼𝗿𝘇𝘆𝘀́𝗰𝗶 𝘁𝗲𝗿𝗮𝗽𝗶𝗶 𝗴𝗿𝘂𝗽𝗼𝘄𝗲𝗷:
🫶 Wsparcie od grupy daje 𝗽𝗼𝗰𝘇𝘂𝗰𝗶𝗲 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗻𝗮𝗹𝗲𝘇̇𝗻𝗼𝘀́𝗰𝗶 𝗶 𝗮𝗸𝗰𝗲𝗽𝘁𝗮𝗰𝗷𝗶. Możesz spotkać ludzi, którzy mają podobne problemy, co pomaga poczuć się zrozumianym i mniej osamotnionym.
🫶 W grupie możesz obserwować, 𝗷𝗮𝗸 𝗶𝗻𝗻𝗶 𝗿𝗮𝗱𝘇𝗮̨ 𝘀𝗼𝗯𝗶𝗲 𝘇 𝗽𝗼𝗱𝗼𝗯𝗻𝘆𝗺𝗶 𝗽𝗿𝗼𝗯𝗹𝗲𝗺𝗮𝗺𝗶, a także uczyć się od nich sposobów myślenia i radzenia sobie z trudnościami.
🫶 Terapia grupowa daje Ci możliwość 𝗱𝗼𝘀́𝘄𝗶𝗮𝗱𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗮 𝘀𝗶𝗹𝗻𝘆𝗰𝗵 𝘄𝗶𝗲̨𝘇𝗶 𝘇 𝗶𝗻𝗻𝘆𝗺𝗶 𝗹𝘂𝗱𝘇́𝗺𝗶, co pomaga budować poczucie wspólnoty i przynależności. To szczególnie cenne dla osób z problemami izolacji lub samotności.
🫶 Grupa daje możliwość uzyskania 𝘀𝘇𝗰𝘇𝗲𝗿𝗲𝗷 𝗶 𝗸𝗼𝗻𝘀𝘁𝗿𝘂𝗸𝘁𝘆𝘄𝗻𝗲𝗷 𝗶𝗻𝗳𝗼𝗿𝗺𝗮𝗰𝗷𝗶 𝘇𝘄𝗿𝗼𝘁𝗻𝗲𝗷 od innych uczestników i terapeuty. Dowiesz się, jak inni postrzegają pewne zachowania, co pomaga w zrozumieniu własnych reakcji i emocji oraz w rozwijaniu samoświadomości.
Kwalifikacja do grupy
Kwalifikacje do grupy terapeutycznej odbywają się poprzez indywidualną konsultację z prowadzącym grupę psychoterapeutą. Grupa terapeutyczna może być grupą półotwartą – co oznacza, że w trakcie jej trwania będą mogli dołączyć do niej nowi członkowie, w zależności od zaistniałej potrzeby oraz grupą zamkniętą - czyli w trakcia trwania terapii skład grupy jest niezmienny.
Spotkania grupowe rozpoczną się po zakwalifikowaniu wszystkich członków grupy terapeutycznej.