Konsultacja psychologiczna jest formą pomocy i polega na bezpośrednim spotkaniu z doświadczonym Psychologiem - zarówno w formie stacjonarnej, jak również online. Każda sesja trwa zwykle od 45 do 50 minut, a cały proces obejmuje kilka kolejnych spotkań, zazwyczaj są to 3-4 spotkania. Podczas spotkania Psycholog koncentruje się wyłącznie na danej osobie lub osobach, które zgłosiły się do niego ze swoim problemem i trudnościami.
Pierwsze spotkania z psychologiem służą zebraniu informacji na temat zgłaszanych problemów, postawieniu diagnozy oraz wybraniu najlepszej formy pomocy. Dodatkowo mogą zostać wykorzystane profesjonalne narzędzia – tj.: testy psychologiczne czy kwestionariusze, dzięki którym mogą zostać zbadane różne funkcje psychiczne lub objawy, np. inteligencję, koncentrację i pamięć, osobowość, poziom nasilenia objawów depresji - co może pomóc w postawieniu diagnozy i dobraniu odpowiedniej formy pomocy dla Ciebie.
W celu wybrania najodpowiedniejszej dla Ciebie formy pomocy, w trakcie kilku pierwszych konsultacji (w zależności od indywidualnych potrzeb oraz trudności, z którymi zgłasza się dana osoba), może się okazać, iż będzie potrzebna większa ilość spotkań psychologicznych, czy podjęcia się np. psychoterapii, czy interwencji kryzysowej. Jeśli zajdzie taka potrzeba, skierujemy Cię do innego specjalisty lub konsultacji z lekarzem (np. psychiatrą, endokrynologiem lub neurologiem).
W takim przypadku wspólnie z Psychologiem wybierzecie dalszą drogę pracy. Jeśli zdecydujesz się na kontynuowanie spotkań, zazwyczaj zawierany jest kontrakt udzielanej pomocy psychologicznej czy psychoterapeutycznej, w którym zostaje określona i zaakceptowana min.: ilość, częstotliwość i czas trwania spotkań oraz ich forma (stacjonarnie czy online), a także klauzula dotycząca poufności danych oraz tajemnicy zawodowej itp.
Ważne jest, abyś czuł się bezpiecznie i komfortowo. Pamiętaj, że Psycholog jest osobą bezstronną, nie ocenia, odnosi się do Ciebie z szacunkiem, dotrzymuje tajemnicy zawodowej - CHCE PO PROSTU POMÓC.
Adres Gabinetu Prywatnego (stacjonarnie):
ul. Adama Mickiewicza 2
99-300 Kutno
Gabinet nr 5, I piętro
Ważne jest, abyś zastanowił się i dokładnie przemyślał co chcesz poruszyć na spotkaniu? Co sprawia Tobie największą trudność i z czym nie możesz sobie poradzić? W związku z czym, aby dobrze zrozumieć problemy z którymi przychodzisz, Psycholog zazwyczaj zadaje pytania dotyczące Twojego życia prywatnego czy zawodowego, relacji z najbliższymi Ci osobami, obecnej sytuacji życiowej, objawów (czasu trwania, nasilenia w ciągu doby) i ich wpływu na Twoją pracę i relacje. Istotne może być też zebranie wywiadu rozwojowego, który dotyczy przebiegu dzieciństwa i okresu dorastania, edukacji, relacji rodzinnych oraz z rówieśnikami. Ponadto po każdym spotkaniu podsumowuje zebrane informacje.
Być może spisanie sobie na kartce tematów i ważnych wątków, które chciałbyś poruszyć na spotkaniu okaże się pomocne i pozwoli lepiej przygotować się do konsultacji.
Każda osoba w swoim życiu i na każdym jego etapie, może napotkać różnego rodzaju trudności, z którymi w pewnym momencie przestaje sobie radzić. Dlatego jeśli zastanawiasz się, kto może skorzystać z pomocy psychologicznej i czy Twój problem lub trudność jest dość wystarczająca, aby jej szukać - to odpowiedź brzmi: tak.
Każdy problem, z którym sobie nie radzisz, który utrudnia Twoje normalne funkcjonowanie, spędza sen z oczu - jest wystarczająco ważnym aspektem, aby przyjść na konsultacje psychologiczne.
Pamiętaj, że problemy same się nie rozwiążą, a podarowanie sobie wewnętrznego przyzwolenia na szukanie pomocy – jest pierwszym ważnym krokiem całego procesu zdrowienia.
Dlatego jeśli:
- to konsultacja psychologiczna jest właśnie dla Ciebie!