Diagnoza i Opinia Psychologiczna – czym jest i na czym polega?

Diagnoza psychologiczna - to profesjonalna usługa wykonywana przez doświadczonego psychologa, polegająca głównie na odpowiedzi na różnorodne pytania dotyczące konkretnych sfer rozwoju danej osoby. Zajmuje się głównie rozpoznaniem z zakresu zdrowia psychicznego, emocjonalnego oraz relacji i więzi. Pomaga w określeniu predyspozycji osobowościowych, schematów poznawczych oraz zasobów jakimi dysponuje pacjent w momencie badania.

 

Diagnoza psychologiczna jest bardzo ważnym, a niejednokrotnie kluczowym wręcz etapem całego procesu terapeutycznego, zarówno w przypadku dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Dzięki niej jest możliwe np. wykrycie mechanizmów leżących u podstaw objawów chorobowych, wyodrębnienie pewnych obszarów do pracy oraz indywidualne dopasowanie potrzeb każdego Pacjenta, w celu ustalenia najlepszej drogi terapeutycznej, jak również w jaki sposób funkcjonuje Pacjent oraz jakiej potrzebuje pomocy. Określa także, czy do korzystania ze swojego potencjału w pełni potrzebne będzie specjalistyczne wsparcie również innego specjalisty – np. Psychologa, Psychoterapeuty czy Lekarza Psychiatry.

 

Opinia psychologiczna - zawiera opis wyników z przeprowadzonych badań wraz z diagnozą psychologiczną oraz zaleceniami do dalszej pracy (po zebraniu wywiadu z Pacjentem, przeprowadzeniu testów i badań). Opinia psychologiczna może być wystawiana np. dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce.

 

Adres Gabinetu Prywatnego (stacjonarnie):

 ul. Adama Mickiewicza 2

99-300 Kutno

Gabinet nr 5, I piętro

Jak wygląda diagnoza psychologiczna?

W zależności od celu i potrzeb Pacjenta oraz rodzaju stawianej diagnozy wykonywane są różnorodne testy psychologiczne. Podstawą każdej diagnozy, bez względu na wykonywane badanie, jest wywiad z Pacjentem. Ważne jest, aby na wizytę diagnostyczną przyjść odpowiednio przygotowanym. Powinno się więc być wyspanym i wypoczętym. Niedopuszczalne jest bycie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

 

W jakim celu warto przeprowadzić diagnozę psychologiczną?

  1. Po pierwsze: Lepsze zrozumienie i poznanie siebie samego – dzięki temu będziesz mógł spojrzeć w głąb siebie i zrozumieć, dlaczego w niektórych sytuacjach zachowujesz się tak, a nie inaczej, dlaczego tak myślisz i czujesz, co kieruje Twoimi emocjami, w których obszarach warto popracować, aby stać się najlepszą wersją siebie.
  2. Po drugie: Podnoszenie i budowanie pewności siebie – dzięki temu poznasz swoje mocne strony, talenty, zainteresowania i pasje oraz zyskasz większą pewność siebie w podejmowaniu nowych wyzwań czy ważnych i kluczowych decyzji.
  3. Po trzecie: Profesjonalna jakość usług i wsparcie – zapewniamy najnowsze narzędzia diagnostyczne i metody badawcze, gwarantując dokładność i rzetelność diagnozy i opinii psychologicznej, w tym profesjonalne podejście, wyróżniające się empatią i indywidualnym zaangażowaniem.
  4. Po czwarte: Prywatność i dyskrecja – gwarantujemy, że wszystkie informacje uzyskane podczas diagnozy są poufne.

Jakie rodzaje diagnozy możesz wykonać w Pracowni Dobrego Rozwoju?

Diagnoza osobowości i temperamentu człowieka: opiera się na kwestionariuszach i testach osobowości tj.:

  • NEO-FFI (ocena cech osobowości w pięciu obszarach: Neurotyzm, Ekstrawersja, Otwartość na doświadczenia, Ugodowość, Sumienność),
  • EPQ-R (ocena osobowości w sześciu obszarach: Psychotyzm, Ekstrawersja, Neurotyzm, Kłamstwo, Skłonność do uzależnień, Skłonność do przestępstw),
  • Kwestionariusz temperamentu EAS (ocena osobowości w pięciu obszarach: Niezadowolenie, Strach, Złość, Aktywność, Towarzyskość). 

Dzięki niej poznasz charakterystykę swojego profilu osobowościowego, w tym funkcjonowanie w kontaktach społecznych, w sferze uczuciowej, poznawczej i motywacyjnej. Odpowiesz sobie na pytanie „Kim jestem i dlaczego zachowuję się tak a nie inaczej w różnych sytuacjach”. Ponadto poznasz swoje mocne oraz słabe strony, które mogą się przydać w podejmowaniu życiowych wyborów, związanych np. z kierunkiem studiów lub pracą zawodową. 

 

Dlatego jeśli:

  • Zastanawiasz się skąd u Ciebie skłonność do wyolbrzymiania problemów i drobnych dolegliwości cielesnych lub odwrotnie negowania problemów zdrowotnych, 
  • boisz się podjąć jakiekolwiek ryzyko i spróbować zmienić coś w sowim życiu,
  • ciągle zastanawiasz się jaką decyzję powinieneś podjąć i co wybrać,
  • unikasz kontaktów społecznych i wolisz swoje zacisze domowe,
  • rozpoczynasz zadanie i nie możesz go skończyć, albo wszystko zostawiasz na ostatnią chwilę,
  • boisz się powiedzieć nie albo zawsze je mówisz,
  • zastanawiasz się jaki kierunek studiów czy zawód wybrać i co będzie Tobie sprawiało w życiu satysfakcję? – koniecznie skontaktuj się ze mną.

 

 

Diagnoza w kierunku oceny osobowości oraz zaburzeń osobowości: opiera się na samoopisowym kwestionariuszu osobowości, który może być wsparciem w diagnozowaniu zaburzeń psychicznych: 

 

MMPI-2 (Minnesocki Wielowymiarowy Inwentarz Osobowości)

Diagnoza w kierunku zaburzeń osobowości pozwala określić trudności, jakie przejawia dana osoba, rodzaje zaburzeń i mechanizmów ich powstawania, funkcjonalność procesów psychicznych, ocenę zasobów i dysfunkcji procesów psychicznych. Zaproponowanie odpowiedniej metody terapii i rodzaju zmiany jaka musi nastąpić w procesie leczenia. Zadaniem badanego jest ustosunkowanie się do stwierdzeń dotyczących różnych zachowań i przekonań. Pytania mają formę stwierdzeń, do których trzeba się ustosunkować poprzez odpowiedzi „prawda”, „fałsz” lub „nie wiem”.

 

MMPI-2 - jest jednym z najczęściej rekomendowanych narzędzi do diagnozy psychologicznej, ponieważ jest jednym z najbardziej rzetelnych narzędzi psychologicznych i umożliwia jednoczesną ocenę osobowości oraz wstępną diagnozę zaburzeń depresyjnych, psychotycznych, urojeniowych czy lękowych. Zdalna diagnostyka przy wykorzystaniu MMPI-2 (test online) to z kolei wygodna i pełnowartościowa forma diagnozy, nad którą czuwa doświadczony psycholog.

Jak wygląda procedura diagnostyczna w przypadku testów osobowości?

Czas trwania: zwykle 1 do 3-5 wizyt (istnieje możliwość wykonania wywiadu psychologicznego i badania przy użyciu kwestionariuszy w trakcie jednej konsultacji trwającej do 3h)

  1. WYWIAD DIAGNOSTYCZNY – każda diagnoza psychologiczna rozpoczyna się od wywiadu klinicznego, dotyczącego min. historii Twojego życia, terapii i leczenia, a także odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania.
  2. DIAGNOSTYKA PSYCHOLOGICZNA PRZY WYKORZYSTANIU TESTÓW – Kolejnym krokiem jest wypełnienie odpowiedniego testu psychologicznego. W razie pytań lub wątpliwości psycholog prowadzący Twoją diagnozę będzie cały czas do Twojej dyspozycji.
  3. OMÓWIENIE WYNIKÓW - Specjalista przeanalizuje wyniki i sporządzi na ich podstawię opinię-diagnozę.

Opinia, którą otrzymasz, stanowi pełnowartościową diagnozę kliniczną. To dokument, który będziesz mógł/mogła przedstawić swojemu lekarzowi prowadzącemu, a w razie potrzeby przedłożyć także we wszelkiego rodzaju instytucjach. Jednocześnie dokładamy wszelkich starań, aby wystawiane opinie były nie tylko profesjonalne, ale i napisane przystępnym językiem. 

 

Najważniejsze jest dla nas, abyś to Ty mógł/mogła skorzystać z informacji i wniosków, jakich dostarczyła diagnoza psychologiczna. Opinia będzie zawierała również zalecenia odnośnie dalszego leczenia i terapii. W razie potrzeby poprowadzimy Cię nie tylko przez cały proces diagnostyczny, ale i całą dalszą terapię.

Zapisz się na terapięZobacz cennik

Zadzwoń:

+48 695 149 124

E-mail:

kontakt@pracowniadobregorozwoju.pl

Pełny kontakt